BRICS, kratica za Brazilijo, Rusijo, Indijo, Kitajsko in Južno Afriko, predstavlja skupino gospodarsko močnih držav, ki so v zadnjem desetletju postale ključni igralci v svetovnem gospodarstvu. Združujejo se zaradi skupnih interesov in ciljev, in nedavno so začele razpravljati o potencialni vrnitvi na zlati standard. Kaj to pomeni za finančni sistem, kakršnega poznamo danes?
BRICS in njihova vloga v svetovnem gospodarstvu
Preden se poglobimo v vprašanje zlatega standarda, poglejmo si, kaj BRICS predstavljajo. Te države so se združile zaradi svojih gospodarskih, političnih in strateških interesov. Imajo velike rezerve naravnih virov, ogromne trge in hitro rastoče gospodarstvo. Kot skupina so postale pomembne pri oblikovanju globalnih ekonomskih politik.
24. avgusta 2023 je BRICS objavil, da bo na začetku leta 2024 formalno sprejel še šest novih članic: Savdsko Arabijo, Iran, Etiopijo, Egipt, Argentino in Združene arabske emirate (ZAE).
Skupaj z novimi članicami BRICS predstavlja:
- 29% svetovnega BDP-ja
- 46% svetovne populacije
- 43% svetovne proizvodnje nafte
- 25% svetovnega izvoza blaga
Zlati standard: kaj to pomeni?
Zlati standard je monetarni sistem, v katerem je vrednost valute neposredno povezana z določeno količino zlata. To pomeni, da bi vsaka enota valute (na primer rubelj ali juan) imela trdno vrednost v zlatu. Ta sistem je bil v preteklosti uporabljen v več državah, vendar so ga večinoma opustile v korist fleksibilnega menjalnega tečaja, ki ga poznamo danes.
Do konca zlatega standarda je prišlo leta 1971. Spremembo je uvedel predsednik Richard Nixon, zato da bi preprečil izgubo prevelikih količin zlata. ZDA so začele iztekati velike količine zlata kot posledica financiranja vojne v Vietnamu.
To je bilo prvič, ko se je celoten svet soočil s finančnim sistemom, ki temelji na dolgovih, znanem kot “fiat” sistem.
Trenutni razvoj
V zadnjih letih so države BRICS razpravljale o vrnitvi na zlati standard. To pomeni, da bi njihove valute imele trdno podlago v zlatu, kar bi omogočilo stabilnost in zaupanje v njihove gospodarske sisteme. Kitajska, na primer, je že povečala svoje zlate rezerve, kar je sprožilo razprave o tem, ali namerava uvesti zlati standard za svojo valuto, juan.
Vpliv na finančni sistem
Če bi države BRICS dejansko uvedle zlati standard, bi to imelo večje posledice za svetovni finančni sistem. Prvič, to bi lahko vplivalo na vrednost drugih valut, saj bi morali upoštevati zlato kot osnovo vrednosti. Drugič, to bi lahko povečalo vrednost zlata in s tem vplivalo na globalni trg plemenitih kovin. Poleg tega bi vrnitev k zlatemu standardu pomenila, da bi centralne banke morale imeti znatne zlate rezerve, kar bi vplivalo na njihove denarne politike.
Vendar pa bi se morali zavedati, da je uvedba zlatega standarda tudi povezana s tveganji, saj bi lahko omejila sposobnost držav, da prilagajajo svoje gospodarstvo v odzivu na spremembe. Prav tako bi bilo treba rešiti številna tehnična vprašanja in izzive, povezane z izvajanjem takšnega sistema.
Zaključek
Takšno dogajanje na globalnem finančnem trgu vsekakor ne smemo prezreti. Zgodovina je večkrat ponovila cikel prenosa premoženja in plemenite kovine so pokazale svojo vlogo varnega zatočišča.
Verjamem, da je pred nami nov surovinski cikel, kjer zlato in srebro ne bosta edini surovini ob prehodu na nov finančni sistem. Vsekakor bosta zlato in srebro odigrala pomembno vlogo, saj so vse zgoraj navedene države močne v zalogah zlata, urana, litija, nafte in drugi pomembnih surovin.
Vrnitev držav BRICS na zlati standard je zanimiv razvoj v svetovnem gospodarstvu. Čeprav bi to lahko prineslo stabilnost in zaupanje v njihove valute, bi imelo tudi številne posledice za globalni finančni sistem. Trenutno ostaja nejasno, ali se bodo te države odločile za to pot, vendar je to zagotovo nekaj, kar bo bom spremljala v prihodnjih letih.
Vir: VisualCapitalist, BRICS information portal
Za konec predlagam, da si ustvarite lastno mnenje in pred investiranjem v plemenite kovine pridobite vse potrebne informacije o naložbi. Ne glede na aktualne novice je potrebno vsako naložbo razumeti in sprejeti tveganja.