Pred vsako investicijo je dobro vedeti kaj so prednosti in kaj so slabosti določene naložbe oziroma finančnega produkta. Tukaj ima pomembno vlogo svetovanje oziroma “agresivnost” svetovalca, ki vam produkt prodaja. Res je, da kar ne veš, ne boli, vendar na dolgi rok to ni rešitev.
Zato vam bom v nadaljevanju zaupala stvari, ki jih morate nujno vedeti pred nakupom zlata.
1. KAKOVOST
Pri nakupu fizičnih palic je pomembno, da ne kupujete ponarejenega zlata ali pa zlata z vprašljivo čistino. Velikokrat iskanje ‘cenejše ponudbe’ zna pripeljati do tega, da kupite ponaredek ali pa zlato kovnice, kjer boste težko našli kupca, ko bo prišel čas za prodajo. Torej ko kupujete zlato, razmišljajte tudi komu ga boste lahko prodali, ko bo prišel čas za prodajo.
Naložbeno oziroma investicijsko zlato je ‘čisto zlato’ oziroma 24-karatno, čistine 999,9. Svetujem vam, da kupite zlato pri priznani svetovni kovnici, ki ima status “good delivery”. Seznam kovnic najdete tukaj, Good Delivery list
2. HRAMBA
Pri nakupu zlata določeno tveganje predstavlja tudi hramba. Mogoče ni ravno najboljše, da hranite palice doma, vendar v tem primeru se morate zavedati, da imate 100% odgovornost.
Naslednja možnost je, da hranite zlato v bančnem sefu, kjer je seveda odvisno od bančne ponudbe in njihovih pogojev. V Sloveniji so bančni sefi varovani s stopnjo 4/10.
Tretja možnost je, da imate zlato v posebnih hrambah, ki so namenje prav temu. V kolikor se odločite za nakup preko podjetja Tim Valores, imate hranjenje urejeno v brezcarinski hrambi preko pogodbenih partnerjev OZL Liechtenstein AG, OZL. OZL Trisuna Lagerhaus je eno najbolj varovanih skladišč plemenitih kovin na svetu, stopnje 10/10. V primeru izrednih razmer, država nima enake zakonodaje kot pri nas v Sloveniji in drugod po Evropi, kjer lahko zasežejo zlato (Ustava Republike Slovenije) ali bančne vloge nad 100.000 EUR.
3. DONOSNOST
Zlato je varna naložba in nas v prvi vrsti ščiti pred inflacijo vendar ne velja, da je tudi nedonosna naložba. Cena zlata je odvisna od prostega trga, saj se cena oblikuje na osnovi ponudbe in povpraševanja, vse odkar je leta 1971 bil prekinjen “zlati standard”. Če pogledamo, je cena ene unče zlata zrastla iz 35$ na preko 1800$ v letu 2021.
Kaj naredi zlato tako specifično?
Ko pogledamo razmerje med ponudbo in povpraševanjem je pri zlatu ponudba omejena.Večina zlata je že nakopanega in za razliko od denarja se ga ne more tiskati, tiskati in tiskati. Povpraševanje po zlatu raste, kar pa posledično vpliva tudi na donos. Povprečni letni donos zlata in srebra je 11%.
4. CENA IN PRODAJA
Na trgu imamo zlate palice različnih velikosti oziroma teže, zato je zelo pomembno, da imate pravilno razmerje med ceno in deljivostjo. Kaj s tem mislim?
Primer: Leta 2020 ste kupili 1kg zlato palico za 50.000 EUR in potem cena v naslednjih 10 letih zraste na 90.000 EUR, pri vas se pa pojavi potreba le za 15.000. Če imate zlato v enem kosu, nimate izbire kot da vse prodate. Zato je potrebno, da zlato kupite tudi v manjših količinah, kjer se pa pojavi izziv- manjša je palica, večji je pribitek.
Pri enogramskih palicah znaša pribitek krepko čez 30% medtem, ko pa na kilogramski palici je 2-3%. Kar očitna razlika? Zato, je potrebno da dobro primislite kakšne so vaše potrebe in koliko privarčevanih sredstev imate tudi v gotovini. Najboljše razmerje med ceno in deljivostjo je od 10g do 31,10g v kolikor želite opraviti nakup tudi v manjših količinah.
5. METODA POVPREČNEGA NAKUPA
Kupujte večkrat in na dolgi rok. S metodo povprečnega nakupa ali bolj znano “cost average effect” se izognimo tržnim nihanj. To je zelo smiselno za varčevanje. V kolikor bi želeli mesečno varčevati v plemenite kovine vam z veseljem več predstavim.
6. DAVEK
Za konec si poglejmo davčni vidik zlata. Ko kupite zlato v Sloveniji kot fizična oseba, ne plačate DDV-ja ter ko prodate ne plačate davka na kapitalski dobiček. Varčevanje v plemenitih kovinah tudi ne vpliva na odmero dohodnine, ker pomeni, da ne vpliva na socialne transferje
Upam, da vam je bil članek všeč? Napišite mi v komentar. Vabljeni, da ga tudi delite 🙂