Zelo pogosto vprašanje, ki ga dobim na sestanku, je kako imeti urejene osebne finance? Jaz večinoma na to vprašanje odgovorim res preprosto- drži se osnovnih pravil. Sama verjamem, da ni skrivnostnega nasveta. Vse kar šteje so disciplina, integriteta in potrpežljivost.
Spodaj ti zaupam šest korakov do urejenih osebnih financ.
Obvladuj odhodke
Če redno spremljamo in nadzorujemo svoje finance, jih tako lažje obvladujemo in posledično načrtujemo svojo porabo. Na takšen način se hitreje izognemu prevelikemu zadolževanju in obvladujemo svoje odhodke. Imamo občutek kontrole, saj vemo kje je vsak naš evro. Da to opravimo učinkovito, najprej poglejmo kakšen je naš osebni denarni tok. Denarni tok sestavljajo prilivi in odlivi v obdobju enega meseca. Od našega denarnega toka je na koncu meseca odvisno naše finančno stanje in sicer ali smo finančno likvidni ali ne– ali redno poravnamo zapadle obveznosti in ali imamo nekaj finančne rezerve?
Imej zdrave dolgove
Velikokrat slišimo imejte zdrave dolgove. Kaj to pomeni? Dolgovi niso slabi, saj nam omogočajo, da pridemo do svojega finančnega cilja hitreje kot pa bi z varčevanjem vendar izziv se pojavi, če večkrat posežemo po dolgu kot pa da povečamo svoj denarni tok. To lahko pripelje do prevelike zadolženosti, ki pa vpliva na naš življenjski slog in posledično ne moremo več pokrivati zapadle obveznosti. ‘Zdravo zadolženi’ smo takrat, ko kljub dolgu, redno plačujemo svoje mesečne obveznosti, imamo nekaj svojih sredstev na rezervi in živimo mirno življenje.
Poskrbi za finančno varnost
V času korone smo mogoče še tako bolj postali prisotni, kako pomembno je da imamo poskrbljeno za finančno varnost.
Za finančno varnost je poskrbljeno, ko imamo:
- nekaj varnostne rezerve za nepričakovane izdatke ali pa izpad rednih prihodkov
- urejena ustrezna zavarovanja (zdravstveno, dopolnilno, nezgodno zavarovanje, življenski kasko itd.)
- urejeno ustrezno varčevanje za pokojninsko rezervo
Razlika med varnostno rezervo in ustreznim varčevanjem za pokojninsko rezervo je v tem, da je varnostna rezerva denar ‘za hude čase’. Varnostna rezerva nudi kritje do 24 mesecev, medtem, ko pokojninska rezerva nudi dodatno rento v obdobju upokojitve.
Oplemeniti svoje prihodke
Eden izmed finančnih ciljev je tudi povečanje premoženja. Svoje premoženje lahko povečamo z različnimi naložbami v finančne instrumente. Namen investiranja je, da dosežemo donos na denar, ki smo ga vložili. Naložbe so med seboj različne vendar ne glede na finančni instrument moramo vedeti značilnosti naložbe, ki pa so likvidnost, tveganje in donosnost.
Na izbiro naložbe vplivajo njene značilnosti ter naši finančni cilji. Zaželjeno je, da imamo svoje premoženje razpršeno z različno kombinacijo naložb glede na naše finančne cilje.
Načrtuj prihodnost
Naredi načrt ne glede na to v kateri fazi življenjskega cikla si. Lahko si v fazi finančnega osamosvajanja in organiziranja svojih osebnih financ ali v fazi ustvarjanja družine ter kariere. Ne glede na to, bodi na svojo prihodnost pripravljen na takšen način, da jo kreiraš. Postavi si finančne cilje- kratkoročne, srednjeročne in dolgoročne in sledi svojemu finančnemu načrtu.
Redno spremljaj svoje stanje
Pogoj za uspešno doseganje finančnih ciljev je redno spremljanje finančnega stanja. Ustvari si sistem, ki ti deluje- ali je to beležka, google sheet tabela ali pa aplikacija. Karkoli je, drži se konstante in redno spremljaj svoje finance.